Sukces organizacyjny I Opolskiego Maratonu [fotorelacja]

Niezależna Gazeta Obywatelska

Już po Pierwszym Opolskim Maratonie, w którym udział wzięło 320 zawodników.  Pierwsze miejsca nie zdobyli Polacy, co świadczy o potencjale Maratonu i startujących zawodnikach. Na morderczej trasie ponad 42 km w klasyfikacji mężczyzn zwyciężył Ukrainiec Sergiej  Zachepa, który reprezentuje klub z Leszna. Pokonał  on dystans w czasie 2.33,49 i wyprzedził Bogdana Dziubę ze Stalowej Woli oraz Austriaka Thomasa Sommera z Wiednia. Wśród kobiet Węgierka Judit Folding-Nagy (z czasem 2.58,40) z Debreczyna, a kolejne miejsca zajęły: Karolina Rakieć z Kalisza i Natalia Małaja,Ukrainka z Użgorodu.  Niektórzy zawodnicy przebiegli tylko dwa okrążenia – to uczestnicy półmaratonu. W tej konkurencji wśród kobiet wygrała Natalia Czartoryska z Opola (czas 1.37,52), drugie miejsce zajęła Marta Wisner z Opola, a trzecia była Dorota Francikowska z Dąbek. Wśród mężczyzn najlepszy był Mateusz Golonka (1.21,16) z Gorlic z klub KS Limanowa. Za nim na mecie byli Adam Danił z Rybnika i jako trzeci Adam Łoza z Wrocławia.

Na trasie przebiegu widoczni byli młodzi wolontariusze, którzy zabezpieczali bieg, rozdawali napoje, wspomagali organizatorów. Trudno ich było zliczyć –  wczoraj była mowa o 300 osobach zaangażowanych w organizację. To niewątpliwy sukces organizatorów. Jak się dowiedzieliśmy od dyrektora zawodów z OTKKF Mariusza Godosia – koszt całej imprezy szacuje się na około 130 tys. zł. Urząd Miasta Opola i Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego przekazali po 30 tys. zł każdy, choć organizatorzy wnioskowali do każdego z nich o 50 tys. zł. Pozostałą sumę dołożyli prywatni sponsorzy. Organizatorzy nie poprzestają na tych zawodach.  W przyszłym roku odbędzie się kolejna edycja maratonu. Jak się dowiedzieliśmy od Mariusza Godosia, w półmaratonie nie wystartował Poseł Tadeusz Jarmuziewicz, mimo iż opłacił startowe i miał duży wkład w pozyskanie sponsorów na organizację imprezy.

Warto dodać, iż przy okazji Maratonu zareklamowano kolejną imprezę ważną sportową imprezę w tym roku , a mianowicie VI Opolski Festiwal Skoków. W ramach festiwalu zostaną rozegrane następujące konkursy: skok wzwyż kobiet i mężczyzn w obsadzie międzynarodowej oraz drużynowy konkurs skoku wzwyż z udziałem regionów partnerskich. Wszystko to się odbędzie już 12 czerwca br. na Opolskim Stadionie Lekkoatletycznym. Dyrektorem i organizatorem tej imprezy jest Stanisław Olczyk, wieloletni trener reprezentacji Polski.

Autor: Tomasz Kwiatek