Kartka z kalendarza: dziś mija 120. rocznica urodzin publicysty Wacława Budzyńskiego

Niezależna Gazeta Obywatelska6

Wacław Budzyński urodził się 12 grudnia 1891 r. w Międzyrzeczu Podlaskim na Podlasiu, zm. we wrześniu 1939 r. Był polskim politykiem, legionistą, porucznikiem rezerwy kawalerii Wojska Polskiego, publicystą, posłem na Sejm IV kadencji w II RP.

Budzyński w młodości przebywał w Ameryce Południowej, gdzie pracował jako robotnik. W 1914 r. wrócił w rodzinne strony i wstąpił do Legionów – służył w 1 Pułku Ułanów. Był internowany w Szczypiornie. W latach 1920–1921 walczył w szeregach 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego. Zweryfikowany w stopniu porucznika ze starszeństwem z 1 czerwca 1919 r. W latach 1923-1924 był oficerem rezerwy 9 Pułku Strzelców Konnych we Włodawie. W 1934 r. pozostawał na ewidencji Powiatowej Komendy Uzupełnień Warszawa Miasto III i posiadał przydział mobilizacyjny do Oficerskiej Kadry Okręgowej Nr I.

Był założycielem i przewodniczącym Związku Teatrów Ludowych. Od 1923 r. we Francji, wydawał pismo dla polskich robotników. Następnie mieszkał w Hiszpanii i Ameryce Południowej. Po powrocie do kraju współpracował z wieloma pismami. Był też jednym z założycieli Porozumienia Młodej Prasy i współzałożycielem grupy „Jutro Pracy”, która współpracowała ściśle ze skłaniającym się ku orientacji konserwatywno-monarchistycznej protagonistą autorytarnej „grupy pułkowników” ppłk Walerym Sławkiem (1879-1939), a także z czołowym publicystą politycznym obozu legionowego, „romantykiem faszystowskim” Adamem Skwarczyńskim (1886-1934).

W 1935 r. Budzyński został posłem na Sejm z listy Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem z okręgu nr 21 (Sieradz, Łask). W latach 1937–1938 należał do Obozu Zjednoczenia Narodowego. Został usunięty z OZN przez szefa Obozu gen. Stanisława Skwarczyńskiego, gdy zarzucił kierownictwu OZN, że przeszkadza mu ono w walce z masonerią i żydowskim ubojem rytualnym. Gen. Skwarczyński oskarżył kierowaną przez Budzyńskiego gazetę „Jutro Pracy”, o to, że atakuje ona ozonową „Gazetę Polską”. Budzyński (wspólnie z Juliuszem Dudzińskim) rozpoczął swoistą krucjatę polityczną przeciw masonerii, która 22 listopada 1938 r. uwieńczona została wydaniem przez prezydenta Ignacego Mościckiego dekretu delegalizującego wolnomularstwo w Polsce. Budzyński demaskował polskich masonów i zwracał uwagę na agenturalny charakter działalności masonerii w Polsce, zależnej od obcych ośrodków władzy – oskarżył ją wprost o prowadzenie w Polsce akcji dywersyjnej. W 1938 r. Budzyński został wykluczony z OZN, co wywołało liczne protesty ze strony parlamentarzystów Obozu. Do wybuchu II wojny światowej mieszkał w Łodzi. Po niemieckim ataku na Polskę, wyjechał do Baranowicz (lub Kuropat), gdzie we wrześniu 1939 r. został zamordowany przez NKWD.

Oprac. TK

  1. Anonim
    | ID: a9796366 | #1

    Za mlodosci nie przebywal w USA, tylko w Ameryce Poludniowej, to jest Urugwaj, Argentyna i Brazylia. Ludzie to co pisze w WIKIPEDII to bzdura!!!!

  2. | ID: 2a1da656 | #2

    Poprawione! Dzięki:-)

  3. Anonim
    | ID: 74d5675a | #3

    @Niezależna Gazeta Obywatelska
    Dziekuje slicznie!!!

  4. Anonim
    | ID: 74d5675a | #4

    Jeszcze jeden blad wyczytalam.

    Urodzil sie na Podlasiu w Miedzyrzeczu Podlaskim. W Warszawie urodzil sie jego syn, ktory nazywal sie tak samo.

    Jestem zaskoczona tak rychla poprawa bledu, gdyz z doswiadczenia z Wikipedia niektorzy nie kwapia sie z poprawianiem bledow i z tym zwiazanymi skutkami…

    Dziekuje jeszcze raz serdecznie.

    Z Powazaniem.

  5. | ID: 4bec1049 | #5

    Poprawione! Pozdrawiamy i dziękujemy!

  6. Anonim
    | ID: 74d5675a | #6

    Wyjazd do Baranowicz to tez nie jest tak.
    Byl w Jugoslawi jako dziennikarz jak wybuchla wojna z cala rodzina. Uslyszawszy o wybuchu wojny, jak najszybciej chcial wrocic do kraju. Ze pociagi juz nie jezdzily tak jak zwykle musieli jechac pociagiem na okolo. Za pierwszym razem zostal aresztowany wlasnie przez NKWD w posiagu. Wzieli wtedy wszystkich mezczyzn. Byl jeszcze wypuszczany 2 razy. Za trzecim razem zwrocili tylko rzeczy osobiste.
    To co w Wikipedi pisze i tu na tej stronie, ze wyjechal do Baranowicz albo Kuropat sie czyta tak, jakby wyjechal dobrowolnie na jakas wycieczke, a on wracal ojczyznie z pomoca.

    Z powazaniem

Komentarze są zamknięte