Rekolekcje wielkopostne w rycie trydenckim

Niezależna Gazeta Obywatelska

Okres Wielkiego Postu jest dla katolika czasem modlitwy, w najpełniejszym znaczeniu czasem obcowania z Bogiem. Przez modlitwę nabywamy pokory, uznajemy bowiem naszą zależność do Boga, naszą słabość i grzeszność. W tym czasie mamy się zajmować „słowem, które pochodzi z ust Bożych”, czytając Pismo święte i słuchając kazań. Ponieważ nie możemy spędzić czterdziestu dni w oderwaniu od świata, odprawmy przynajmniej krótsze rekolekcje.

Wśród wielu ofert rekolekcyjnych, organizowanych przez parafie i wspólnoty kościelne, warto zwrócić uwagę na rekolekcje Opolskiego Środowiska Tradycji Łacińskiej, które odbędą się w kościele świętego Sebastiana w dniach 12-14 marca. Tym, co wyróżnia je spośród innych ćwiczeń duchowych, są Msze święte sprawowane w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego,  nazywane popularnie trydenckimi. W czasie łaski i nawrócenia warto podjąć trud poznania liturgii, która uświęcała katolików obrządku rzymskiego do lat 60-tych XX wieku. Codzienną Najświętszą Ofiarę poprzedzać będzie tradycyjne nabożeństwo: Droga Krzyżowa lub adoracja Najświętszego Sakramentu.

Rekolekcje poprowadzi ksiądz Ryszard Kościelny, proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Śnieżnej w Dąbrówce Dolnej. Jest to kapłan, która samodzielnie nauczył się celebrowania w usus antiquor i obecnie sprawuje Msze trydenckie w swoim kościele parafialnym w każdą I sobotę miesiąca (godz. 8.00).

Autor: Jacek Sitarczuk, ceremoniarz Opolskiego Środowiska Tradycji Łacińskiej

Komentarze są zamknięte