Utrudniony dostęp do informacji publicznej o naborach na urzędników w Opolu

Niezależna Gazeta Obywatelska

Jeśli mieszkaniec miasta chciałby, przykładowo, dowiedzieć się szczegółów na temat konkursu na dyrektora MOSiRu w Opolu, to będzie musiał wykazać wiele cierpliwości w poszukiwaniu takich podstawowych informacji jak wymagania stawiane kandydatom, czy nazwiska osób aplikujących o ten wakat. – „Od dłuższego czasu nie mogę zobaczyć ani listy osób, które starały się na stanowisko kierownicze, jak w przypadku MOSiRu, zresztą ogłoszenie z wymogami znika po ogłoszeniu wyniku” – żali się NGO stały cztelnik interesujący się tym, co się dzieje w Opolu.

Za pośrednictwem internetu tego się nie dowie, a i z lokalnych mediów też nie. Z relacji tych ostatnich wiemy tylko, że o stanowisko dyrektora MOSiRu ubiegło się 12 osób, z których żadna nie uzyskała akceptacji komisji konkursowej. – „Nie ujawniamy startujących w konkursach, tylko zwycięzców konkursów” – informuje rzecznik prasowy Prezydenta Opola Alina Pawlicka-Mamczura

Po długich poszukiwaniach na stronach Biuletynu Informacji Publicznej, udało się odnaleźć lakoniczne uzasadnienie w sprawie naboru na dyrektora MOSiR.

Opole, dnia 6 marca 2012 r.

 INFORMACJA

o wyniku naboru na wolne stanowisko

dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Opolu

 

  Informuję, że Komisja Rekrutacyjna powołana do przeprowadzenia naboru kandydata na wolne stanowisko dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Opolu nie dokonała wyboru kandydata.

 

Uzasadnienie

 Kandydaci, którzy spełnili wymagania formalne nie posiadali dostatecznej wiedzy na temat aktów prawa na podstawie, których funkcjonuje ww. jednostka oraz środowiska sportowego działającego w Opolu i nie uzyskali oceny pozytywnej z przeprowadzonej rozmowy kwalifikacyjnej.

 

                                                                                 

                                                                                                          Sekretarz Miasta

                                                                                                          Donata Gajewska

Podobnie sytuacja wygląda z konkursem na dyrektora Centrum Wystawienniczo-Kongresowym – na stronie bip.um.opole.pl odnajdujemy podobne uzasadnienie podpisane przez panią Sekretarz Miasta. Tu też nie znamy nazwisko kandydata jaki zgłosił się w tym konkursie.

 „Kandydat, który złożył ofertę nie spełnił wymagań formalnych określonych w ogłoszeniu o naborze na ww. stanowisko”. – jedynie tyle dowie się czytelnik BIP Opole

 Cóż to za wymagania formalne i dodatkowe stawiał Ratusz, że w dwóch konkursach nie znalazł odpowiedniego kandydata? Czy podobnie będzie wyglądał nabór na naczelnika wydziału promocji UM w Opolu? Jak wiemy, wymagane jest m.in. przedstawienie własnej koncepcji na promocję miasta i znajomość dwóch języków obcych. Ponieważ kibicujemy naszemu miastu i zależy nam na jego rozwoju, dlatego będziemy się przyglądać nowemu naczelnikowi jeśli oczywiście zostanie wybrany.

 Przedstawione wyżej praktyki opolskiego Ratusza nie wydawałyby się dziwne, gdyby w naborach na niższe stanowiska urzędnicze, w różnych wydziałach, panowały takie same zasady ukrywania nazwisk osób aplikujących. Nie ma też problemu z poznaniem jakie stawiano im wymagania i kto został wybrany.

INNE > Ogłoszenia o wolnych etatach w Urzędzie Miasta > AKTUALNE OGŁOSZENIA 2012 R. > Wydział Zarządzania Zasobem Komunalnym

Pod tą ścieżką dostępu znajdziemy uzasadnie dlaczego np. pan Marek (nazwisko do sprawdzenie na BIP)

„spełnił wszystkie niezbędne wymagania określone w ogłoszeniu o naborze. Wykazał się wiedzą na poziomie gwarantującym prawidłową realizację zadań przypisanych dla ww. stanowiska pracy oraz odpowiednią znajomością przepisów prawa wymienionych w wymaganiach dodatkowych. Z rozmowy kwalifikacyjnej otrzymał pozytywną ocenę, w ocenie Komisji Rekrutacyjnej okazał się najlepszym kandydatem”.

Tak samo wygląda kwestia ogłoszeń w innych jednostkach organizacyjnych. Przykład pierwszy z brzegu: nabór na strażnika miejskiego – do wiadomości publicznej podano kto wygrał. Dlaczego więc nie możemy się dowiedzieć szczegółów odnośnie stanowiska dyrektora MOSiRu, czy Centrum Wystawienniczego? Tym bardziej, że osoby ubiegające się o wysokie stanowiska często aplikują w różnych konkursach.

Co na to Ratusz. Pytamy Rzecznika Prasowego Prezydenta Opola. – „Przekażę tę uwagę osobie, która zarządzą treścią na stronach BIP-u” – informuje pani Alina Pawlicka-Mamczura, która zapewnia, że na pewno nie jest to celowe działanie Ratusza. Obiecuje też, że sprawa zostanie wyjaśniona, a ogłoszenia o naborze powinny wrócić na stronę internetową. – „Nadmienię, że nabór na dyrektora MOSiRu, będzie dziś ponownie ogłoszony, na stronach Biuletynu Informacji Publicznej. Do jutra, też czekamy na dokumenty od kandydatów na naczelnika promocji” – dodaje. – „Brak tych ogłoszeń o naborze na kierownicze stanowiska miejskie wynika z tego, że jeszcze nie zostały przeniesione do archiwum naborów, ma to zostać wkrótce zrobione”. O godz. 15.10 jeszcze tego nie znaleźliśmy na stronach BIP Opole. Natomiast ogłoszenie ponowne na dyrektora MOSiRu już mogliśmy znaleźć.

Jeśli ktoś z czytelników NGO miałby problemy z dotarciem do ogłoszeń na stronach bip.um.opole.pl lub miał pomysł na usprawnienie i przejrzystość ogłoszeń o naborze, chętnie przekażemy je Ratuszowi.

Autor: Tomasz Kwiatek

Komentarze są zamknięte