Słomka za likwidacją powiatów

Niezależna Gazeta Obywatelska4

Konfederacja Polski Niepodległej – Obóz Patriotyczny opowiada się za wprowadzeniem zmian w ustawie o samorządzie lokalnym likwidujących powiaty jako samodzielne jednostki samorządu lokalnego wraz z końcem obecnej kadencji samorządów w 2015 r.

W Polsce jest 335 miast powiatowych, 44 z nich są jednocześnie siedzibami powiatów i miastami na prawach powiatu. W skład rady powiatu wchodzą radni w liczbie od 15 do 29. Średnie uposażenie radnego powiatu to ok. 1 000 PLN. W czasie kadencji jeden radny otrzymuje ok. 50 000 PLN. Jeśli dodać do tego koszty utrzymania urzędników starostw powiatowych czy utrzymania budynków to w sytuacji kryzysu finansowego dalsze utrzymywanie II stopnia samorządu terytorialnego jest zwykłym marnotrawstwem. Uważamy, że samorządowcy mogą realizować swoją działalność w dwustopniowym systemie podziału terytorialnego. Jednocześnie redukcja armii urzędników powinna stać się dobrym obyczajem rządzących.

Dlatego KPN-OP uważa, że dotychczasowe kompetencje powiatów powinny przejąć w większości gminy ale i samorząd wojewódzki. Skoro dotychczas z powodzeniem funkcjonują miasta na prawach powiatu to nie ma żadnego racjonalnego powodu, aby w dalszym ciągu utrzymywać kosztowny system samorządu wprowadzony w 1999 r.

Uważamy, że środki uzyskane z likwidacji powiatów powinny zasilić profilaktyczne projekty zdrowotne umożliwiające wprowadzenie do szerszej dystrybucji leków nowej generacji czy wsparcia lecznictwa specjalistycznego. W pozostałej części zaoszczędzone środki powinny umożliwić finansowanie z budżetu państwa kolejnych kierunków studiów na uczelniach państwowych.

W związku z tym liczymy na wsparcie naszej inicjatywy oraz podjęcie społecznej dyskusji na ten temat.

(-) Adam Słomka, Przewodniczący KPN-OP

 1. Ewelina
  | ID: b3641f0c | #1

  Panie Adamie jak tak samo jestem za likwidacją powiatów.

 2. svatopluk
  | ID: ebba65c5 | #2

  ja bym zmniejszył radykalnie ich liczbę.
  powiat powinien mieć min. 200-300 tyś mieszkańców.

  w opolskiem 3 wystarczą: opolski, nyski i k-kozielski.

 3. Tadeusz
  | ID: bbab2f44 | #3

  @svatopluk
  a ja nie dość, że bym się z Panem zgodził, to jeszcze bym się dogadał z wopj. śląskim ws wymiany powiatu oleskiego na Racibórz. Zaraz nas tu zlinczują:-)

 4. svatopluk
  | ID: 2edbd28b | #4

  problem w tym że Racibórz nie chce do opolskiego.

  dodatkowo zmniejszył bym też liczbę województw.

Komentarze są zamknięte