Wystawa: Wysiłek zbrojny Polski w II wojnie światowej

Niezależna Gazeta Obywatelska

W środę 21 marca 2012 r. o godz. 13.00 w siedzibie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu przy ul. Minorytów 3 w Opolu odbędzie się wernisaż wystawy Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Wystawa została przygotowana przez Wojskowe Biuro Badań Historycznych, które od 2010 r. jest komórką organizacyjną Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zaprezentowane zostanie na niej kilkadziesiąt fotografii i dokumentów, ukazujących polskie siły zbrojne w czasie II wojny światowej. Narracja wystawy rozpoczyna się w chwili wybuchu wojny. Kolejno przedstawiono na niej udział Polaków w kampanii wrześniowej, działania I Korpusu Polskiego i walki polskich formacji wojskowych na Wschodzie i na Zachodzie. Autorzy ekspozycji zwrócili także uwagę na rolę Polskiego Państwa Podziemnego, znaczenie Armii Krajowej, a także szczególną służbę cichociemnych i walkę powstańców warszawskich. Na wystawie reprezentowane są też polska marynarka i lotnictwo oraz wywiad wojskowy. Ekspozycję podsumowuje bilans czynu zbrojnego Polaków i swoisty testament Polski Walczącej.

Wystawa została wzbogacona eksponatami pochodzącymi ze zbiorów Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. Ekspozycję będzie można oglądać do 11 maja 2012 r.

Autor:  Redakcja NGO

Komentarze są zamknięte