Sport, którego zasad nie znasz – Polo

Redaktor Obywatelski

W polo grają konno dwie drużyny po czterech zawodników. Celem gry jest wbicie przeciwnikowi piłki do bramki za pomocą specjalnego kija o kształcie młotka, tzw. Malleta.

Mecz polo składa się z 4-8 części, tzw. czakerów. Jeden czaker trwa 7,5 minuty, między nimi są 3 minutowe przerwy. Żeby rozegrać mecz zawodnik musi mieć przynajmniej dwa konie i używać ich naprzemiennie.

Boisko jest trawiaste i ma wymiary 275 na 183 metry. Na 30, 40 i 60 metrze znajdują się linie rzutów wolnych. Bramka ma 7,62 m. szerokości. Nie ma poprzeczek, o zdobyciu gola decydują sędziowie liniowi.

W polo ważnym elementem są handikapy. Każdy zawodnik ma przyznawaną przez krajową komisję określoną liczbę punktów (od -2 do 10, przy czym gracz mający 4 punkty może występować w meczach międzynarodowych). Handikap drużyny stanowi średnią punktów poszczególnych zawodników. Drużyna z mniejszym handikapem, w celu wyrównania szans, zaczyna spotkanie z określoną liczbą punktów przewagi.

Zawody polo są profesjonalnie rozgrywane w 16 państwach, największą popularnością sport ten cieszy się w Indiach, Wielkiej Brytanii i Argentynie.

Na Opolszczyźnie nie ma klubów polo. Najsłynniejsze polskie znajdują się pod Poznaniem (Ocieszyn, Sowiniec) i Warszawą (Żurawno, Obręb, Jaroszowa Wola).

Autor :Krzysztof Marcinkiewicz