SŁOMKA: Interia uprawia nową radziecką propagandę?

Redaktor3

interia

Portal Interia opublikował zdjęcia z pobytów Hermanna Goeringa w II RP. Niby jest to ciekawostka historyczna … ale krótki komentarz do zamieszczonych materiałów Narodowego Centrum Cyfrowego powoduje jednoznacznie pejoratywne skojarzenia. Autor notki próbuje „oblać szambem” Prezydenta II RP Ignacego Mościckiego, który uczestniczył wraz z premierem Prus w polowaniach w Białowieży. Na taki sposób dziennikarstwa uprawianego przez Interię nie może być zgody.

Po pierwsze, portal nie podaje, że do 1939 roku II RP łączył z Niemcami pakt o nieagresji. Hermann Goerning – wówczas premier Prus – w światowej opinii publicznej nie był odbierany jako przykład zbrodniarza wojennego albowiem – jak wszyscy wiemy – ostatnia wojna światowa wybuchła w 1939 roku. Dlatego naciąganie zdjęć z lat 1935-38 do sytuacji publicznej świadomości odpowiedzialności Goeringa za zbrodnie po wybuchu wojny jest nieetyczne. Wspomnieć przy tym należy, że wspólne polowania polityków z różnych krajów w latach 30-tych XX wieku były sposobem uprawiania polityki, dyplomacji i kontaktów między różnymi krajami. Dodać należy też, że poza Goeringiem Orderem Orła Białego został odznaczony m.in. minister spraw zagranicznych Włoch i zięć Mussoliniego Galeazzo Ciano, który zresztą ostrzegał nieformalnie II RP o możliwej agresji III Rzeszy na Polskę. To m.in. postawa ministra Ciano spowodowała, że wielu polskich obywateli dotarło po wrześniu 1939 roku do Francji. Początkowo zwolennik sojuszu z hitlerowskimi Niemcami i ekspansji terytorialnej Włoch. W miarę upływu czasu opowiadał się za podpisaniem separatystycznego pokoju z aliantami. 25 lipca 1943 podczas zebrania Wielkiej Rady Faszystowskiej, poparł przeciwników Mussoliniego i głosował za jego usunięciem (jako jeden z dziewiętnastu spiskowców). Internowany przez rząd marszałka Badoglia, zdołał uciec i przedostać się do Niemiec. Został aresztowany przez Gestapo w związku ze swoim udziałem w usunięciu Duce i próbami negocjacji z aliantami. Następnie przekazany w ręce włoskich faszystów (uwięziony w średniowiecznym więzieniu Scalzich w Weronie), stał się jednym z oskarżonych w pokazowym procesie w Weronie. Mimo wysiłków żony został skazany na karę śmierci za zdradę stanu i rozstrzelany na terenie wojskowej strzelnicy na poligonie w San Procolo.

Sam Ignacy Mościcki po internowaniu w Rumunii otrzymał propozycję gościny od prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta. Jednak w związku z posiadanym obywatelstwem Szwajcarii (honorowy obywatel gminy fryburskiej) zdecydował się na pobyt w tym neutralnym kraju. Mościcki przekazywał pieniądze na rzecz żołnierzy Armii Polskiej we Francji czy Polaków przebywających w obozach jenieckich, obozach koncentracyjnych i obozach pracy przymusowej. Przez pięć miesięcy prowadził zajęcia na uniwersytecie we Fryburgu. Później zmuszony był podjąć pracę zarobkową. W 1940 przeprowadził się do Genewy, gdzie pracował w laboratorium chemicznym Hydro-Nitro.

Stan jego zdrowia gwałtownie pogorszył się po 1943 roku. Zmarł 2 października 1946 w Versoix niedaleko Genewy. Zgodnie ze swoim życzeniem został pochowany na tamtejszym cmentarzu. Na grobie ustawiono prosty, drewniany krzyż z inicjałami „I.M.”.
Ordery Orła Białego nadawali również carowie rosyjscy … a polscy politycy w latach 20-tych i 30-tych otrzymywali najróżniejsze odznaczenia państwowe innych państw. Sam Mościcki, np. Order Chryzantemy od cesarza Hirohito (późniejszy sojusz z III Rzeszą). Co ma z tego wynikać? Czy Interia zapomina, że w 1938 roku Adolf Hitler był nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla? Czy to jest portalowi wygodne i z jakich przyczyn?

Foto za prezydent.pl

Foto za prezydent.pl

Foto za prezydent.pl

Foto za prezydent.pl

Do tego całkiem niedawno prezydent Bronisław Komorowski wielokrotnie, w sielankowej atmosferze spotykał się z obalonym prezydentem Wiktorem Janukowyczem, który ma krew swoich rodaków na rękach. Takich „historycznych” wydarzeń na tym portalu nie odnajdujemy! Radziecka propaganda przedstawiała Sanację jako sojusznika Hitlera. Tymczasem to Rosja przez blisko dwa lata współpracowała z nazistami – dokonując przy tym rozbioru terytorium II RP. Warto zapytać też gdzie są na Interii zdjęcia z wręczania zbrodniarzowi komunistycznemu Wojciechowi Jaruzelskiemu platynowo-złotego Orderu Lenina za prowadzenie stanu wojennego? Gdzie są zdjęcia i komentarze redakcji do dostępnych zdjęć biesiadujących Wałęsy i Kiszczaka czy Michnika w Magdalence?

Cytując luźno Bronisława Komorowskiego – materiał Interii opluwający Mościckiego to odmęty szaleństwa, a lewatywa dobrze robi na …

Adam Słomka
Przewodniczący KPN-NIEZŁOMNI,
poseł na Sejm RP (1991-2001)

 1. Eleonora
  | ID: 641534ed | #1

  Pan Słomka jak zwykle zaciemnia rzeczywistość…

  Bo jeżeli prawomocnie wybrany prezydent Janukowicz ma ” krew na rękach”
  To cóz rzec o wybranym po dokonanym zamachu stanu ( bo czym był Majdan panie ” demokrato”)?!
  Prezydencie Walzmanie- Poroszence?!
  I jego gwardii Batalionu Azow, powołującego się na hitlerowskie symbole?!

  http://static.kresy.pl/image/x/15fa84ead8cb911b914a2fead7fc58e2.jpg

  Dla porównania:
  – znajdź różnice

  http://zmianynaziemi.pl/sites/default/files/imagecache/400naszerokoscbeztxt/images/Brsv14aIEAAv-oy.jpg

  Chyba, że taki demon intelektu jak pan uzna, że członkowie batalionu odwołują się do symboli jakiegoś zakładu energetycznego:))

  Dlaczego panu Słomce bardzo przeszkadza prezydent sąsiedniego kraju, Putin, masowo popierany przez obywateli tego kraju
  A nie przeszkadzają członkowie rządu Ukrainy z obcymi paszportami?

  „2 grudnia Rada Najwyższa w wyniku październikowych wyborów parlamentarnych przyjęła nowy skład rządu premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka. Znalazły się w nim trzy osoby zza granicy, mimo że ukraińskie prawo zabrania obejmowania rządowych stanowisk przez cudzoziemców. Prezydent Petro Poroszenko i premier Jaceniuk obeszli je, nadając kandydatom z innych państw ukraińskie obywatelstwo w ekspresowym trybie prezydenckiego dekretu. ”

  http://biznes.onet.pl/wiadomosci/finanse/obcokrajowcy-na-czele-ukrainskich-ministerstw-finansow-gospodarki-i-zdrowia/k5r1n

  Panie Słomka, a dlaczego nie napisze pan o wspieraniu zbrodniczego batalionu Ajdar przez polskich ” patryjotycznych” posłów z PIS?
  I co oni tam robią?
  Zdrajcy czy „tylko” durnie z was??

  https://marucha.wordpress.com/2014/12/29/poslowie-pis-z-wizyta-w-batalionie-ajdar/#more-47825

 2. pozdr,
  | ID: 7be3373b | #2

  brawo Adam,manipulacje to mają obcykaną

Komentarze są zamknięte