„Pruszków” pokazuje pazury. „Bryndziak” uciekł i skutecznie torpeduje proces

Autor Obywatelski

45-letni Marcin B. ps. Bryndziak, jeden z watażków tzw. młodego Pruszkowa, skutecznie storpedował proces przeciwko ponad 30 gangsterom podwarszawskiej mafii – ustalił portal tvp.info. Gangster najpierw przedstawiał kolejne zwolnienia lekarskie uniemożliwiając odczytanie aktu oskarżenia, a gdy sąd polecił go zbadać, nie stawił się na badanie i od listopada 2016 r. jest bezskutecznie poszukiwany listem gończym. Bez „Bryndziaka” nie jest możliwe rozpoczęcie procesu, który już raz toczył się przez ponad sześć lat i po apelacji, sprawa wróciła do ponownego rozpatrzenia. 45-letni Marcin B. ps. Bryndziak jest uważany za jednego z najbardziej niebezpiecznych watażków „ młodego Pruszkowa”. W strukturach podwarszawskiej mafii był uważany za „kapitana” dowodzącego podgrupą tzw. silnorękich, czyli opryszków od pobić i napadów. W półświatku miał opinię „bezwzględnego i gotowego na wszystko”.

We wrześniu 2012 r. procesie nazywanym przez media „małym Pruszkowem” lub sprawą „Bryndziaków” odpowiadał za 36 zarzutów. Sąd uznał go winnym 25 i wymierzył karę 8 lat więzienia, choć prokuratura wnosiła o 15 lat. W 2016 r. Marcin B. miał ponownie stanąć przed sądem, gdyż w apelacji uchylono wyrok pierwszej instancji. I wtedy zaczęły się problemy.

Chory na sąd

Marcin B. zaczął dostarczać sadowi poświadczone zwolnienia lekarskie. Jednocześnie zastrzegł, że nie godzi się, aby proces rozpoczął się bez jego udziału. Na zdrowiu podupadło także kilku innych przestępców. W końcu sąd nabrał wątpliwości, co do stanu zdrowia gangsterów, zwłaszcza głównego oskarżonego. – Oskarżony Marcin. B., w związku z licznymi składanymi zwolnieniami lekarskimi oraz oświadczeniami o braku zgody na prowadzenie rozprawy pod jego nieobecność, został wezwany przez Sąd na badanie lekarskie w dniu 22 listopada 2016 r. Badanie miało zostać przeprowadzone w sądzie przez dwóch biegłych lekarzy. Oskarżony nie stawił się, a wezwania nie zdołano doręczyć ze względu na ustalenia Policji, że oskarżony nie zamieszkuje pod wskazanym adresem od kilku lat – wyjaśnia tvp.info sędzia Ewa Leszczyńska-Furtak, rzecznik prasowy ds. karnych Sądu Okręgowego w Warszawie.

Sąd nie patyczkował się z „Bryndziakiem”. W dniu, w którym nie stawił się na badanie zapadła decyzja o wydaniu za nim listu gończego. Tyle tylko, że Marcin B. skutecznie zniknął. Jest już drugim podsądnym z tej samej sprawy, który jest ścigany przez policję. We wrześniu 2014 r. wydano list gończy za Adamem Z. Proces pozostałych gangsterów nie może, więc odbyć. – Dotychczas odbyło się pięć terminów rozprawy, ale przewód sądowy nie został jeszcze otwarty z uwagi na składane przez oskarżonych zwolnienia lekarskie. Powyższe skutkowało koniecznością odwołania 21 terminów – dodaje sędzia Leszczyńska-Furtak.

Z ustaleń tvp.info wynika, że ściganiem „Bryndziaka” może się zająć, o ile już tego nie robi, specjalny wydział pościgowy CBŚP zwany „łowcami cieni”.

Wszystko od nowa

Proces tzw. Małego Pruszkowa trwał ponad 6 lat i zakończył się wyrokiem z 12 września 2012 roku. Marcin B. ps. Bryndziak usłyszał wyrok ośmiu lat więzienia. Najwyższy ze wszystkich oskarżonych. Jego wspólnicy: Damian K. ps. Kotlet oraz Paweł B. ps. Burzyn usłyszeli wyroki 5 lat więzienia. Upiekło się trzem członkom zarządu „Pruszkowa”: Andrzejowi Z. ps. Słowik, Zygmuntowi R. ps. Bolo oraz Januszowi P. ps. Parasol, których w charakterze „wisienki na torcie” dołączono do sprawy „Bryndziaków”. Pierwsi dwaj zostali uniewinnieni, a trzeci skazany na rok więzienia. Większość orzeczeń oscylowała wokół 2-3 lat więzienia. 14 oskarżonych uniewinniono. @Spośród ponad 20 skazanych część nie trafiła do więzienia, inni zaś do mieli do odsiedzenie kilka miesięcy.

Rafał Pasztelański, tvp info

Komentarze są zamknięte