Ustawa antysmogowa do połowy roku. Ciepło z sieci i zakaz sprzedaży węglowych odpadów

Autor Obywatelski1

Działania służące poprawie jakości stosowanych paliw, upowszechnianie sieci ciepłowniczych oraz rozwój elektrycznego transportu – to projekty, dzięki którym resort energii chce przyczynić się do walki ze smogiem – poinformował wiceminister w tym resorcie Grzegorz Tobiszowski.Pytany przez dziennikarzy o działania wspierające walkę z zanieczyszczeniem powietrza, wiceminister – uczestniczący w poniedziałek w Katowicach w prezentacji prognoz Międzynarodowej Agencji Energii dla rynku węgla – przywołał m.in. przygotowany w Ministerstwie Energii projekt nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz towarzyszące projektowi rozporządzenia: ws. metod badania jakości paliw stałych, ws. sposobu pobierania ich próbek oraz dotyczące wymagań jakościowych dla paliw stałych. Obecnie trwają konsultacje tego projektu.

„Projekt ustawy jest już po ustaleniach międzyresortowych i niedługo wchodzi pod obrady rządu. Myślę, że do połowy tego roku ustawa powinna być uchwalona” – powiedział Tobiszowski. Podkreślił, że gotowe są już także projekty trzech rozporządzeń wykonawczych do ustawy, co gwarantuje szybkie wejście nowych regulacji w życie. Celem ustawy jest monitorowanie i kontrola jakości paliw, jakie trafią na rynek, oraz ograniczenie emisji zanieczyszczeń.

Wiceminister potwierdził, że resort chce wyeliminować z rynku paliwa węglowe najgorszych gatunków – tzw. floty i muły. „Jako Ministerstwo Energii jesteśmy za tym, aby muły i floty nie były w obrocie dla prywatnego odbiorcy i aby nie były spalane w przydomowych paleniskach” – powiedział.

Ministerstwo – jak dodał – proponuje, aby „z indywidualnego, prywatnego obrotu wyrugować floty i muły, bo one także mają istotny wpływ na niską emisję i na to, co dziś nazywamy smogiem”.

Według Tobiszowskiego poprawa jakości stosowanych paliw, a także wyeliminowanie z rynku niesortowanego węgla z importu, powinny wpisać się w szerszy pakiet działań służący poprawie jakości powietrza. Jego częścią ma być m.in. wsparcie dla rozwoju sieci ciepłowniczych w aglomeracjach miejskich, upowszechnienie zasilania urządzeń energią elektryczną na wsi, a także rozwój elektromobilności.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/Kurier PAP

 1. agent P.
  | ID: 1d22f6de | #1

  Jak widać lobby działa….

  Jak to jest możliwe, że w dzisiejszych czasach, Polska post przemysłowa była bardziej zasnuta smogiem niż państwa posiadające przemysł?!

  „Jego częścią ma być m.in. wsparcie dla rozwoju sieci ciepłowniczych w aglomeracjach miejskich, upowszechnienie zasilania urządzeń energią elektryczną na wsi, a także rozwój elektromobilności.”

  Do kogo należą sieci ciepłownicze?
  Niemcy i Francja.
  Zasilanie energią elektryczną?
  Ludzie biedni często nie płacą za używanie przysłowiowych żarówek, lodówki itp…
  Dobra zmiana w akcji :)
  Elektryczne samochody ministra Morawieckiego i polska bieda w smogu.

Komentarze są zamknięte