Pamięć o Opolskiej Drodze do Niepodległości

Autor Obywatelski3

1 marca 2017 r., z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Pałacu Królewskim we Wrocławiu odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń przyznanych przez Kapitułę Fundacji Internowani  i Więźniowie Polityczni w PRL.

W uroczystości uczestniczyli żołnierze podziemia antykomunistycznego, osoby represjonowane w PRL, księża, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej.

Opolszczyznę na spotkaniu reprezentowali: Bogusław Bardon, Dariusz J. Sitko, Eugeniusz Kowalcze.

Przewodniczący Kapituły Odznaczeń dr inż. Kazimierz Maria Krasiczyński otwierając uroczystość wskazał na pamięć o żołnierzach wyklętych, którzy nie godząc się z okupacją sowiecką po zakończeniu II wojny światowej, nie złożyli broni. Wielu z tych bohaterów zginęło lub zostało zamęczonych przez służbę bezpieczeństwa PRL.

Kontynuatorami walki o niepodległość Polski były osoby, które  w okresie PRL-u sprzeciwiały się narzuconemu Polsce systemowi i prowadziły walkę o niepodległą i suwerenną Ojczyznę.

Kapituła Fundacji Internowani i Więźniowie Polityczni w PRL, której dewizą wszystkich odznaczeń jest BÓG, HONOR, OJCZYZNA, uznając zasługi na rzecz niepodległości Polski, postanowiła ustanowić KRZYŻ STULECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI.

Wśród odznaczonych w trakcie uroczystości w Pałacu Królewskim we Wrocławiu, Krzyż Stulecia Odzyskania Niepodległości otrzymał Bogusław Bardon, założyciel NSZZ Solidarność na Opolszczyźnie, Konfederat Polski Niepodległej, Przewodniczący Komitetu Praworządności, więzień polityczny  w PRL (fot. 1).

W swoim wystąpieniu Bogusław Bardon, wspominał drogę do niepodległości Polski, która również prowadziła przez Opolszczyznę. Będąc więźniem ZK na Kleczkowskiej we Wrocławiu wierny swym zasadom walki o wolność wraz ze współwięźniami z grupy wrocławskiej piłując kraty śpiewali „JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA, PÓKI MY ŻYJEMY”. W słowach podziękowania skierowanych do organizatorów uroczystości oświadczył, iż „wielkim honorem jest otrzymanie odznaczenia przyznanego więźniowi, przez drugiego więźnia”. Jest to dowód szacunku  za odwagę, niezłomność i  walkę za wolną Polskę (fot. 2).

O Opolskiej Drodze do Niepodległości, pamięci o „Żołnierzach Wyklętych”, patriotyzmie rozmawiali uczestniczy uroczystości (fot. 3), która została zorganizowana przez Fundację Internowani i Więźniowie Polityczni w PRL pod Honorowym Patronatem Ks. Abp Józefa Kupnego, Metropolity Wrocławskiego.  W uroczystości uczestniczył również Pan Paweł Hreniak, Wojewoda Dolnośląski, Kawaler Krzyża Stulecia Odzyskania Niepodległości.

Dariusz J. Sitko

 1. agent P.
  | ID: 3ee7f6d3 | #1

  Związek Kresowian i Klub Polonia Christiana zaprasza na spotkanie, które odbędzie się w Kędzierzynie- Koźlu

  ” Ukraina pomiędzy zbrodnią, a moralnym odrodzeniem”
  Wykład poprowadzą profesorowie M.Ryba i W.Osadczy.
  Spotkanie rozpocznie się w dniu 13 marca o g. 17 w sali Żyrandolowej w Miejskim Ośrodku Kultury w Koźlu przy ul Skarbowej

 2. baju_baj
  | ID: 04bda987 | #2

  Piłowali kraty śpiewając przy tym „Jeszcze Polska nie zginęła…”? Czy człowiek naprawdę planujący ucieczkę zwraca na siebie uwagę w taki sposób czy raczej działa w sposób cichy i dyskretny? No i jak długo mogli śpiewać przy tym piłowaniu? Przecież stalowej kraty nie przepiłuje się w pięć minut, trzeba na to wielu godzin, a może nawet dni. Naprawdę tak długo śpiewali? Kto uwierzy w takie bajki?

 3. Leon
  | ID: 66daf9f7 | #3

  Doznałem szoku, gdy zobaczyłem to zdjęcie. Treść artykułu mówi o czasach, gdy komuna gnębiła ludzi prawych, ludzi z zasadami, którzy poświęcali zdrowie i życie dla Ojczyzny…i co widzę…D Sitko prominentny działacz PO jako wielki obrońca pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Uważajmy na takich „obrońców”. Znowu ktoś ośmieszył biskupa Kupnego.

Zasybskrybuj źródło komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.