Bieg Niezłomnych: byliśmy na całym świecie!!!

Autor Obywatelski

W miniony weekend w dniu 19 lipca 2017 roku, polscy żołnierze PKW ORLIK 7

przebywający w Siauliai na Litwie, uczestniczyli w 4 Biegu Niezłomnych upamiętniającym „Pamięć Żołnierzy Wyklętych”. Bieg odbył się także w Kuwejcie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie, Rumunii i w Afganistanie.

SIAUALI (Litwa)

W miniony weekend w dniu 19 lipca 2017 roku, Polscy żołnierze PKW ORLIK 7 przebywający w Siauliai na Litwie, uczestniczyli w 4 Biegu Niezłomnych upamiętniającym „Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

Sam bieg zorganizowany był w Sobótce, ale za zgodą organizatora żołnierze PKW mieli możliwość uczcić pamięć żołnierzy wyklętych w swojej bazie.

Bieg odbył się na dystansie 10 km, a jego trasa przebiegała na terenie Bazy NATO w Siauliai. W biegu uczestniczyło 37 żołnierzy i pracowników cywilnych Resortu Obrony Narodowej ze składu PKW Orlik 7. Start nastąpił o godzinie jedenastej. Mocno we znaki zawodnikom dała się wysoka temperatura i świecące z pełną mocą słońce, które kolejny raz w trakcie biegu nie zostało zasłonięte żadną chmurą.

Pierwszy na mecie zameldował się kpt. Artur Fliszkiewicz z czasem 48,40 min, za nim ze stratą 1 sekundy walczący do samego końca st. szer. Łukasz Zarzdzki. Jako trzeci bieg ukończył st. chor. Łukasz Raciński z czasem 49,30 min.

Gdy wszyscy uczestnicy ukończyli bieg, dowódca PKW ORLIK 7 ppłk. Pil. Piotr Ostrouch wręczył biegaczom pamiątkowe medale. Na zakończenie rywalizacji zawodników uwieczniono na wspólnym zdjęciu przy samolocie F-16.

Tekst i zdjęcia: kpt. Michał Pataj

AL Jaber  (Kuweit)

Wczesnym rankiem 19 sierpnia 2017 roku, w bazie Al Jaber w Kuwejcie, odbył się Bieg Żołnierzy Niezłomnych, w którym wraz z nami uczestniczyli licznie zgromadzeni nasi koalicjanci z USA i Włoch.

10-cio kilometrowa trasa została podzielona na 9 odcinków – traktów, z których każdy został dedykowany jednemu z Bohaterów Niezłomnych:

1) Trakt mjr Adama Lazarowicza „Klamry”,
2) Trakt mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”,
3) Trakt sanitariuszki Danuty Siedzikówny „Inki”,
4) Trakt mjr Hieronima Dekutowskiego „Zapory”,
5) Trakt kpt. Władysława Łukasiuka „Młota”,
6) Trakt ppor. Anatola Radziwonika „Olecha”,
7) Trakt kpt. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca,”
8) Trakt st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja,”
9) Trakt sierż. Józefa Franczaka „Lalka”.

Jako pierwszy Polak na mecie wylądował pilot z czasem 47’41. W kategorii kobiet czołowe miejsca zajęła Referent Prawny PKW OIR, z czasem 53’59.

Poza walorami sportowymi, wydarzenie to niosło ze sobą silne przesłanie patriotyczne, tym bardziej odczuwalne przez żołnierzy służących poza granicami kraju. Również dla żołnierzy sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych oraz Włoch, było to w większości przypadków pierwsze spotkanie z tematem Żołnierzy Niezłomnych i tragiczną historią powojennej Polski. Wierzymy, że to dopiero początek i takie wydarzenia będą zwiększać świadomość historyczną nie tylko polskich żołnierzy, ale także przyczynią się do lepszego zrozumienia historii Polski przez żołnierzy z różnych stron świata, co przełoży się na lepszą współpracę w rejonie odpowiedzialności PKW. Tego dnia biorący udział w biegu, swoją postawą udowodnili, że idee i wartości, o które walczyli Żołnierze Wyklęci są nadal żywe i aktualne.

Tekst i zdjęcia: ppor. Sonja Rybakowska

Wszyscy zawodnicy, którzy zgłosili chęć wzięcia udziału w biegu ukończyli go. Ich wysiłek był tym większy, że pogoda nie ułatwiała wykonania zadania. Temperatura wynosiła około 30 stopni, zaś trasa przebiegała w terenie niezacienionym. Po tym ogromnym wysiłku dla każdego uczestnika biegu zabezpieczono wodę.

Idea organizacji biegu ku czci pamięci żołnierzy niezłomnych zrodziła się w 2013 roku, kiedy to grupka pasjonatów zorganizowała pierwszą edycję w lesie w pobliżu Zalewu Zegrzyńskiego pod Warszawą. W biegu tym, który miał charakter survivalowy wzięło udział kilkadziesiąt osób. Rok później na starcie w stołecznym Parku Skaryszewskim stanęło już 1500 uczestników, zaś od 2015 roku wydarzenie ma charakter ogólnopolski.

Tekst i zdjęcia: ppor. Szymon Niewada

CRAIOVA (Rumunia)

Zakończyliśmy zmagania. Atmosfera podczas biegu była niesamowita, a gorący doping towarzyszył zawodnikom od startu do mety. Żołnierze uczcili pamięć Wyklętych eksponując polską flagę na całej trasie biegu.