Wpisy z regionu: kujawsko-pomorskie

Bydgoszcz Toruń

Bydgoszcz: Zniszczono „Okno życia”. „Musiało zostać wyłączone z użytku”

Zastępca Naczelnego

Z piątku na sobotę nieznani sprawcy dokonali zniszczeń w "Oknie życia", które znajduje się w centrum Bydgoszczy, a dokładnie w budynku klasztornym Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji.

Uszkodzone zostało specjalne łóżeczko, w którym zostawiane jest dziecko. – Oprócz tego do okna zostało wrzuconych wiele odpadów. To spowodowało, że miejsce musiało zostać wyłączone z użytku. Poza tym nie jest ono monitorowane ze względu na zachowanie anonimowości – mówi ks. prałat Wojciech Przybyła.

Czytaj więcej...

Ojciec dr Tadeusz Rydzyk podczas obchodów 31. rocznicy powstania Radia Maryja: Trzeba się modlić, ale i działać

Zastępca Naczelnego

Potrafimy wybaczyć, bo jesteśmy katolikami, ale bronić się trzeba. Biada, gdybyśmy się nie bronili, jeżeli będzie nieprawość i zło. Trzeba się modlić, ale i działać – mówił podczas obchodów 31. rocznicy powstania Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor i założyciel Radia Maryja, odnosząc się do sytuacji związanej z wojną na Ukrainie.

Czytaj więcej...

Z inicjatywy ZChR w Toruniu będzie upamiętniona Unia Hadziacka

Zastępca Naczelnego

9 marca sekretarz generalny Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin Monika Socha-Czyż zwróciła się do władz Torunia z petycją o upamiętnienie w przestrzeni publicznej Unii Hadziackiej. - Dzisiaj otrzymaliśmy uchwalę Rady Miasta Torunia, z której wynika, że nasza petycja została uznana za zasadną. Tym samym Unia Hadziacka z roku 1658 będzie upamiętniona w Toruniu. Radni z Torunia dzięki po konsultacjach z poseł Iwoną Michałek uznali także, że propozycja polityk partii Jarosława Gowina w postaci upamiętniania nazwą ulicy, ronda lub placu "Bohaterów Ukrainy" może budzić kontrowersje i przyjęli tego samego dnia uchwałę o upamiętnieniu w przestrzeni publicznej "Bohaterów Ukrainy 2022". Dosyć nieudolnie chciano odrzucić naszą petycję, bo 14 radnych wstrzymało się w głosowaniu nad pozytywnym przykładem wydarzenia historycznego, jakim była Unia Hadziacka, ale per saldo uchwała przeszła dzięki 7 głosom za. Dzięki temu, w Toruniu upamiętni się przykład współpracy narodów tworzących nasze państwo i zabiegi króla Jana Kazimierza Wazy w celu równoważenia rosyjskich zapędów imperialnych - mówi nam Monika Socha-Czyż z ZChR.

Czytaj więcej...

Toruń z ulicą Bohaterów Ukrainy czy Unii Hadziackiej?

Zastępca Naczelnego

Monika Socha-Czyż (ZChR), Iwona Michałek (PJG)/TT

Petycję w sprawie nadania jednej z toruńskich ulic imienia Bohaterów Ukrainy złożą w Urzędzie Miasta poseł Porozumienia Iwona Michałek i radny Dariusz Mądrzejewski. Autorzy wniosku do prezydenta Torunia podkreślają, że Ukraińcy walczą również za nas – poinformowało Polskie Radio Pomorza i Kujaw. Kontrpropozycję do inicjatywy polityków Porozumienia Jarosława Gowina przesłała władzom Torunia Monika Socha-Czyż, sekretarz generalny ZChR. „W przekonaniu Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin intencje polityków Porozumienia Jarosława Gowina są słuszne, ale sama propozycja nazwy proponowanej przez Porozumienie jest kontrowersyjna.” – pisze działaczka chadeków. ZChR proponuje aby w Toruniu powstała ulica, rondo lub plac „Unii Hadziackiej”.

Czytaj więcej…

Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego przeciwko nauczaniu Jana Pawła II!

Zastępca Naczelnego

Foto ilustracyjne/Twitter.com

Na przełomie grudnia i stycznia wszystkie sejmiki wojewódzkie otrzymały petycję Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin w sprawie wprowadzenia na terenie tych jednostek samorządu Karty Praw Rodziny Jana Pawła II poprzez uchwały intencjonalne. Tekst tego dokumentu powstał na życzenie wyrażone przez Synod Biskupów, który odbywał się w Rzymie w 1980 r. i był poświęcony „Zadaniom chrześcijańskiej rodziny we współczesnym świecie” (por. Propositio n. 42). Jego Świątobliwość Papież Jan Paweł II w Adhortacji Apostolskiej Familiaris consortio (n. 46) podjął życzenie Synodu i zobowiązał Stolicę Apostolską do opracowania Karty Praw Rodziny po to, aby mogła być ona przedłożona zainteresowanym środowiskom i władzom.

Czytaj więcej…

Alkohol w roli lekarstwa

Zastępca Naczelnego

prof. Zbigneiw Girzyński/FB

Poseł Prawa i Sprawiedliwości doktor habilitowany Zbigniew Girzyński wyznał w programie „Super Expressu” pt. „Politycy od kuchni”, że po 7 latach całkowitej abstynencji sięgnął po alkohol na skutek porady lekarza.

Czytaj więcej…

IBM sp. zoo: wszelkie krytyczne uwagi są usuwane z wielu portali m.in Gowork i Tellows.

Zastępca Naczelnego

Tego się nie spodziewaliśmy. Do redakcji www.ngopole.pl wpłynęła korespondencja. I to skąd? Zza Wielkiej Wody. Dotyczy ona znanej nam doskonale firmy INSTYTUT BADAŃ MARKI sp. zoo. W skrócie IBM. Oczywiście nie jest to „instytut” należący do amerykańskiego giganta branży komputerowej. Czytaj więcej…

Po nawałnicach 485 budynków z zakazem użytkowania. Apel ws. materiałów budowlanych

Autor Obywatelski

Po przejściu nawałnic w przypadku 485 budynków, w tym 123 mieszkalnych, zdecydowano o zakazie ich użytkowania ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa – poinformował szef MIB Andrzej Adamczyk. Dodał, że przejezdne są wszystkie drogi krajowe prowadzące przez tereny zniszczone w wyniku nawałnic. Czytaj więcej…

Sejm: przywrócenie wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn

Autor Obywatelski

Jan Mosiński poseł PiS

Jan Mosiński poseł PiS

Prezydencki projekt obniżenia wieku emerytalnego jest zbieżny z deklaracjami premier Beaty Szydło – mówił w Sejmie sprawozdawca komisji polityki społecznej i rodziny Jan Mosiński (PiS).

Czytaj więcej…

30 gmin podpisało listy intencyjne ws. programu Mieszkanie plus

Autor Obywatelski

Podpisano listy intebudownictwo-mieszkania-blok-rusztowania-fotoliancyjne w ramach programu Mieszkanie plus z samorządami: Chrzanowa, Gdyni, Koluszek, Koła, Konina, Łodzi, Nysy, Rzeszowa, Świdnika, Tomaszowa Maz., Torunia, Zabrza i Zduńskiej Woli – podał w piątek resort rozwoju. W ramach programu podpisano już 30 listów intencyjnych z gminami. Czytaj więcej…

Pamiętajmy – lepsze dane to lepsze życie! GUS świętował

Autor Obywatelski

Z inicjatywy Europejskiego Komitetu Doradczego ds. Statystyki (ESAC) oraz przy wsparciu członków z Europejskiego Systemu Statystycznego (ESS) i Europejskiego Systemu Banków Centralnych (ESBC), ustanowiono 20 października Europejskim Dniem Statystyki (European Statistics Day). Czytaj więcej...

474 funkcjonariuszy, którzy zajmują stanowiska kierownicze odejdzie z Policji?

Autor Obywatelski

Z danych, kt00061fvy50kwvnoi-c122-f4óre uzyskała PAP wynika, że najwięcej funkcjonariuszy, którzy rozpoczynali służbę w MO jest obecnie w garnizonach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim i łódzkim, a najmniej w lubuskim i podlaskim. Zmiany obejmą 19 komendantów miejskich, rejonowych i powiatowych i 159 naczelników wydziałów w tych komendach. Dotyczyć one będą łącznie też m. in. 36 komendantów komisariatów i ich zastępców. Czytaj więcej…